• موقعیت مکانی
  پاسداران
 • برنامه کاری
  شنبه تا پنجشنبه - ساعت ۹ تا ۱۸
 • مشاوره رایگان
  09122264356
Homeدوربین مدار بستهآینده سیستم های نظارت تصویری
خانه آینده سیستم های نظارت تصویری
14
جولای
آینده سیستم های نظارت تصویری

HD-Over Coaxial : نبرد نهایی برای بقا توسط تولیدکنندگان دوربین مداربسته آنالوگ

با توجه به نیاز بازار سیستم های نظارت تصویری به تصاویر با کیفیت بالا شاهد پیشرفت بسیار زیاد و سریع در زمینه دوربین های تحت شبکه بوده ایم. به طوری که تا چند سال آینده دوربین های تحت شبکه جایگزین دوربین های مداربسته آنالوگ خواهند شد، دوربین های آنالوگی که حدود نیم قرن بازار سیستم های نظارت تصویری را در اختیار داشته اند. همین موضوع باعث شده تا سازندگان و فعالان بازار دوربین مداربسته آنالوگ تهدید شدیدی را حس کنند و به فکر توسعه محصولات خود و برطرف کردن محدودیت های دوربین مداربسته آنالوگ باشند.

 

در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی HD-Over Coaxial   که روی بستر کابل کواکسیال تصاویر را ارسال می کند این امکان را به سازندگان دوربین های مدار بسته آنالوگ می دهد تا بتوانند محدودیت های موجود را رفع کنند و با دوربین های تحت شبکه به رقابت پردازند.

 

در سال ۲۰۱۱ تلاش های این سازندگان به ارائه دو پروتکل جدید HD-SDI   و ۹۶۰H  در بازار دوربین های آنالوگ منجر شد. با اینکه این دو پروتکل با استقبال خوبی مواجه شد و گسترش یافت اما همچنان با کیفیت HD  فاصله داشت و محدودیت های فراوانی را ایجاد می کرد.

 

با اینکه دوربین های مداربسته آنالوگ با هزینه های بسیار کمتری که دارد و نصب و راه اندازی بسیار ساده تر، در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ درصد بازار سیستم های نظارت تصویری را در اختیار دارد اما هم چنان دوربین های تحت شبکه با کیفیت فوق العاده و امکانات بسیار زیاد تهدید بزرگی برای آن به شمار می آید. دوربین تحت شبکه یا IP  گرچه هنوز هزینه بالایی را می طلبد اما کیفیت تصویری که در اختیار مصرف کننده قرار می دهد به مراتب فراتر از کیفیت تصاویر آنالوگ است.

 

سازندگان و دست اندرکاران بازار دوربین مداربسته آنالوگ برای خنثی کردن این تهدید دست به کار شدند. آن ها با استفاده از تحقیقات و مطالعه برای تهیه تصاویر رزولوشن بالا با کیفیت Full-HD  بر بستر کابل های کواکسیال تلاش بسیار زیادی کردند. با توجه به نیاز بازار سیستم های نظارت تصویری به تصاویر با کیفیت بالا  تحقیقات گسترده ای در  این زمینه انجام شد که نتیجه و محصول آن پروتکل های HDCVI   ، HDTVI  ، ccHDtv   ، AHD  و HQA  بوده است. واضح است که تمامی این پروتکل ها می بایست امکان  استفاده در بستر کواکسیال را به راحتی فراهم کنند. هم چنین توانایی انتقال از طریق کابل های RG59  و RG6  بدون افت کیفیت و با بهبود فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری که قبلا امکان پذیر بود را داشته باشند.

 

بنابراین شش مورد زیر مواردی هستند که در پروتکل های جدید موجود باشد:

 

 1. باید علاوه بر تصویر شفاف و تفکیک رنگ بالا فیلتر سیگنال، کاهش نویز و توانایی ترمیم تصاویر را داشته باشد .
 2. از آنجاییکه تکنولوژی HD-Over Coax  ادعا می کند فناوری پیشرو و موفقی است می بایست توان انتقال سیگنال ها را روی کابل کواکسیال تا فاصله بیشتر داشته باشد.
 3. راه حل جدید نباید دچار هیچ گونه تاخیر، افت کیفیت حین فشرده سازی و کاهش کیفیت تصویر گردد.
 4. تجهیزات مربوط به مدیریت تصاویر یا DVR  ها می بایست با فرمت ۹۶۰H  سازگار باشند. هم چنین باید پیشرفت تکنولوژی در زمینه ضبط تصاویر، اسپیلیترها و ماتریکس ها نیز در آن دیده شود.
 5. HD-Over Coax  باید بسیار ساده نصب شود و کار با آن آسان باشد. هم چنین امکان انجام تنظیمات هم در دوربین ها و هم در دستگاه ضبط وجود داشته باشد.
 6. می بایست راه حلی باشد که نه تنها از لحاظ کیفیت برتر باشد بلکه کم هزینه نیز باشد.
در مورد دستگاه های ضبط کننده نیز در حال حاضر DVR   هایی هستندکه هم۹۶۰H   و هم تصاویر ۷۲۰/۱۰۸۰p  را پشتیبانی می کنند، به این DVR   ها اصطلاحا دسنگاه ضبط کننده هیبرید گفته می شود ( Hybrid HD DVR ). هم چنین دستگاه هایی وجود دارد که علاوه بر موارد بالا با استفاده از TCP/IP  از سیگنال IP   نیز پشتیبانی می کنند که به این نوع دستگاه ها Tri-brid HD DVR  گفته می شود.

 

مقایسه راه حل ها و پروتکل ها

اولین نقطه مشترک HDCVI ، HDTVI  و AHD  برخلاف ۹۶۰H  که از CCD  استفاده می کرد، استفاده از CMOS   یا Exmor CMOS  است. چنین انتخابی به این منظور یوده است که تصاویر از ابتدای فرآیند دریافت و پردازش به صورت HD  وارد سیستم شوند. در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان CMOS  کمپانی های SONY  ، Omnivision  و Pixelplus   می باشند.
مورد دیگر در استفاده از ISP  یا DSP   (Digital Signal Processor ) و تطابق و سازگاری آن با سنسور است. این قطعه در نهایت تصویری را که سنسور دریافت کرده است طی فرآیندی تکمیل می کند تا تصویر قابل عرضه و نمایش باشد. تولیدکنندگان عمده DSP  کمپانی های  SONY ، Fullhan ،  Nextchip  و eyenix  هستند که DSP  های آن ها در امکاناتی نظیر  WDR  ، noise reduction  ، ۳As  و اتوفوکوس تفاوت دارند.
هم چنین استفاده از signal transceiver   که باعث تولید فرمت های متفاوتی از سیگنال می شود، می تواند ما بین این پروتکل ها اختلاف ایجاد کند. استفاده از Codec Engine  های متفاوت و عملکرد خوب DSP  نیز موجب تمایز این پروتکل هاست. تمامی این پروتکل ها از طریق کابل کواکسیال تا فواصل ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر منتقل می شوند.

با نگاه دقیق تر به تغییرات ایجاد شده در بازار سیستم های نظارت تصویری و با در نظر گرفتن توانایی پروتکل های جدید به نظر می رسد کمپانی ها کار سختی را برای معرفی این فناوری جدید در بازار پیش رو دارند. معرفی دوربین های HD-SDI  که در چند سال اخیر در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار گرفته و گسترش آن یکی از موانعی است که پیش روی تولیدکنندگان دوربین های مداربسته آنالوگ است.

 

در ادامه پیشرفت ها در زمینه بهبود کیفیت تصاویر دوربین های مدار بسته، کمپانی SONY  اقدام به تولید فناوری ای کرد که امکان تهیه و استفاده از کیفیت ۴K  را برای سیستم های نظارت تصویری مهیا می کند. به نظر می رسد با توجه به هزینه زیاد استفاده از دوربین های تحت شبکه و هزینه بسیار بیشتر تعویض دوربین های آنالوگ و جمع آوری کابل های کواکسیال، بازار دوربین های مدار بسته آنالوگ به سمت کیفیت تصاویر بالاتر حرکت کند. بنابراین دور از ذهن نیست که تا آینده ای نه چندان دور دوربین مداربسته آنالوگ ۴K  نیز در بازار عرضه گردد.

 

هم چنین انتظار می رود در زمینه زیرساخت و بستر انتقال سیگنال های آنالوگ شاهد تحولات و پیشرفت زیادی باشیم. هم چنان که در حال حاضر فناوری PoC   که از کابل کواکسیال برای انتقال برق نیز استفاده می کند، به بازار عرضه شده است. به علاوه ccHDtv  این امکان را به مصرف کننده می دهد تا با استفاده از یک کابل کواکسیال تعداد ۱۶ عدد دوربین مداربسته آنالوک را به دستگاه ضبط متصل کند.
بازار سیستم های نظارت تصویری در ایران در سال جدید احتمالا شاهد ورود محصولات بسیار زیادی از کمپانی های مختلف خواهد بود که بر اساس AHD   و یا HDCVI  طراحی شده اند. این امر با توجه به هزینه بالای دوربین های IP  کاملا طبیعی است. گرچه با توجه به محدودیت های بسیار زیاد سیستم آنالوگ حتی با وجود دوربین مداربسته آنالوگ HD ، بهترین راه حل برای فضاهایی که فاقد سیستم نظارت تصویری هستند، دوربین های تحت شبکه و استفاده از بستر شبکه است.
با در نظر گرفتن تمامی موارد اشاره شده، می توان نتیجه گرفت که صنعت سیستم های نظارت تصویری در فضایی رو به رشد دچار تحولاتی سریع برای دستیابی به راه حل های ارزان قیمت و ساده جهت تهیه تصاویر HD  خواهد شد.

مطالب مرتبط

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/smartse1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/smartse1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/smartse1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/smartse1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52